Anna K. rozbieha mrazivú kampaň proti rakovine: Strach z preventívneho vyšetrenia vás môže zabiť

Zasiahla vás rozsiahla kampaň Anny K. nabádajúce k včasnému vyšetrenie prsníkov a pravidelným kontrolám? A aj napriek tomu ste sa k lekárovi nakoniec nevydali? Tak práve vy patríte k ženám, na ktoré cielia populárna speváčka znova.


Vie pritom, o čom hovorí. Samotnú ju motivovala vlastnú skúsenosť s rakovinou

"Chcela by som, aby moja nová kampaň oslovila všetky ženy, a je mojím veľkým prianím, aby išli a nechali sa vyšetriť. Najlepšie hneď a potom pravidelne! Aby nečakali, až ich na vyšetrenie niekto pošle. Zaberie to pár minút a tá krátka chvíľa, ktorú si venujete, vám môže zachrániť život,"opisuje Anna K. Ženám predkladá informácie o rakovine prsníka, prevencii a liečbe či živote s touto chorobou. Ale zatiaľ čo v prvej vlne kampane, ktorú organizovala ešte počas vlastnej choroby, bola hlavnou tvárou ona sama, tentoraz chce stať trochu v pozadí. "Môj odkaz je síce osobná, ale ja naozaj nebudem vo spotoch tá hlavná. O mňa ide v druhom pláne, teraz ide predovšetkým o vás,"odkazuje speváčka. To napokon dokladá aj prvé video kampane, na ktoré dohliadal renomovaný režisér Tomáš Mašín, o námet sa postarala Tereza Svěráková. Pozrite sa na neho tu:

Niekoľkonásobná držiteľka ocenení

Anjel si pritom pôvodne myslela, že urobí len jednu kampaň. Zistila však, aký veľký význam a dopad mala tá predchádzajúca a zmenila názor. "Z vlastnej skúsenosti viem, že môžem využiť svoje známejšie meno a motivovať tak ďalších ľudí. Dostalo sa ku mne, že moja prvá kampaň zachránila niekoľko životov. Cítim povinnosť a poslanie v mojom snažení pokračovať,"hovorí Anna K. Zároveň upozorňuje, že sa tým nepasuje do role doktora alebo Matky Terezy. "Žiadna žena by sa totiž nemali spoliehať na to, že práve ona neochorie. Ak však lekári choroba odhalí včas, môžu s ňou veľmi komfortne zatočiť,"odkazuje. Podľa zástupcov kampane je alarmujúci nárast mladých žien, ktoré táto choroba postihla. Za posledných tridsať rokov vzrástol. Je to najviac zo všetkých zhubných nádorov. "Väčšinou je to strach, ktorý spôsobí, že mnoho žien prichádza k lekárovi neskoro. V pokročilom štádiu choroby je potom už liečba veľmi obtiažna,"hovorí zakladateľka a primárka Mamma centra v Prahe Miroslava Skovajsová. V SR platí zdravotné poisťovne preventívnu mamografiu raz za dva roky ženám od 45 rokov, horná hranica nie je obmedzená. Na mamografický skríning, ktorý dokáže rakovinu prsníka odhaliť, však chodí len asi polovica Češiek.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: